Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

ukrayna öğrenci maliyetleri

Ukrayna’da üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında  oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 1800 – 3500 USD  arasındadır. Ancak öğrencilerin bölümlerine başlamasıyla birlikte bu  ücretler artış gösterir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre  değişmekle birlikte 1800 – 4000 USD civarında olmaktadır.

Ukrayna’nın toplam maliyette çok ucuz gözükmesinin temel nedeni,  üniversitelerin çok ucuza sağladıkları yurt olanaklarıdır. Birçok  üniversitede yurtların yıllık ücreti 500  USD civarındadır.  Ancak bu yurtların fiziksel şartları genellikle oldukça kötü olduğundan  öğrencilerin çok büyük bir bölümü kısa süre sonra ev kiralamayı tercih  etmektedir.

Ev kiralamayı tercih eden öğrencilerin aylık konaklama giderleri hızlı  bir artış gösterir. Ukrayna’da ev kiraları, konuma ve evin  özelliklerine göre değişmekle birlikte aylık 3 kişinin paylaştığı bir evde kira ve evin elektrik, su,  telefon vb giderleri de eklenince kişi başı maliyet aylık 250 – 350 USD  civarına gelecektir.

Aşağıdaki tablo bir öğrencinin hazırlık sonrasında bölümüne başlayınca, okul, konaklama ve yaşam giderleri masrafları göz önüne alınarak oluşturulmuş çok gerçekçi bir tablodur.

Ukrayna’da eğitim ve yaşam maliyetlerinin bundan daha ucuza olacağını iddia eden öğrenciler ya da kuruluşlar olsa da Ukrayna’da yaşayan öğrencilerin çok büyük bir bölümü bu maliyetlerle okumaktadır.

Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin çok az bir bölümü yurtlarda kalmayı tercih etmektedir. Öğrencilerin büyük kısmı kalite sorunları nedeniyle ev tutmayı tercih etmektedir.

 

UKRAYNA’DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ EKONOMİKTİR
Yurt Konaklaması Tercih Edilirse
Yıllık Üniversite Harcı ( Fakülte Eğitimi) $ 1600 – $3000
Yıllık konaklama $ 500 – $1000
Aylık Harçlık İhtiyacı $ 200 – $300
Yıllık Genel Toplam ( 10 aylık ortalama) $ 4000 – $ 7000
Yıllık Genel Toplam ( 10 aylık ortalama / TL 6200 – 11.000 TL
 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş