Duyurular

 Referanslarımız
 
Yıllık Ortalama Eğitim Ve Yaşam Giderleri

Yıllık Ortalama Eğitim Ve Yaşam Giderleri

YILLIK ORTALAMA EĞİTİM GİDERLERİ

Yıllık Üniversite Harcı

1500 - 3500 USD

Yıllık yurt harcı

500 - 1200 USD

Yıllık Genel Topam ( ortalama)

2000 - 3900 USD

Aylık Harçlık İhtiyacı

300 - 400 USD

 
 
 
Ukrayna‘da Yaşam
 
Ukrayna’da Yaşama Koşulları
Ukrayna üniversitelerinin birçok ülke öğrencileri tarafından tercih edilmesinin en önemli nedeni Ukrayna’daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik ve avantajlı olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden çok daha ucuza gelmektedir.

1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelen Ukrayna, komünist rejimin etkisinden en çabuk kurtulan ülkelerden biri olmuş, Avrupa Ülkerlerinin standartlarına ve yaşam tarzına hızlı bir geçiş yapmıştır.

       Yemek Giderleri


Ukrayna’da aylık yemek gideri ortalama 90-200 ABD dolarıdır. Üniversitelerin cafelerinde bir öğün yemek yaklaşık 10 Grivna´dır. Ancak Türk öğrencilerin tercihi McDonalds´da big mac menü yemek 15 grivnadır ki bu Türk lirası olarak yaklaşık 4 YTL dir.

Konaklama Giderleri


     —    Öğrenci Yurtları:


      —    Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Her kattaki ortak mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini hazırlayıp pişirebilirler. Duş ve banyolar da ortak kullanımda olup sürekli sıcak su bulunur.Öğrencilerimizin bildirimlerine göre gelişmiş altyapı sayesinde Ukraynadaki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır.

     — Ev kiraları:


Semtlerine göre değişmekle birlikte daire kiraları aylık 90 USD’ dan başlamaktadır. Örneğin merkeze yakın konforlu, telefonlu, temiz 2 odalı daire 400 USD’ kiralanabilir. Tek odalı evlerin kiraları merkezde en ucuz aylık 200 dolar merkez dışında 120 dolara(tek oda) kadar inmektedir 2 ve 3 odalı evler 300 dolardan başlamakta yerine ve eşyalarının yeniliğine göre 1000 dolara kadar çıkabilmektedir. Evlerde sıcak su ve kalorifer 24 saat sürekli çalışır ve elektrik su ve telefon abonman ücreti hepsi 15 doları geçmez.

              —Ulaşım Giderleri


Komünizm döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, yeraltı treni gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 YTL ’dir. Ayrıca metro ve tramvay jetonları yaklaşık 1,35 YTL ye karşılık gelir. Bu jetonla yeraltı treni içinde 3 hat değiştirebilir Kiev´in bir yarısından diğer yarısına geçebilirsiniz.

              —Sağlık

 
Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası yıllık 80 $´dır. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç ve muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar. 

             —Banka Hizmetleri


Private Bank, Aval Bank, Grant Bank,ve Nadra Bank Ukrayna’nın önde gelen bankalarıdır. Para transferi için Türkiye’deki bir bankadan hesap açtırırsanız size Türkiye’den para yatırıldığında 1 dolar kesintiyle istediğiniz bankomattan paranızı istediğiniz an çekebilirsiniz. ( Bu sistem Garanti Bankası için geçerli. Diğer bankaların uygulamalarını banka şubelerine sorunuz.) Kiev’de bankomat kullanımı çok yaygındır ve bütün bankalar ortak sistemden çalıştıkları için herhangi bir bankanın bankomatından paranızı çekmeniz mümkündür.

           —Sosyal Yaşam


Ukrayna’da sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler ve tabii ki satranç eğitimi. Ukrayna’da sizi kültür, sanat ve aktivite zenginliği içinde geçecek günler bekliyor.


     Hit : 4916


Ukrayna Üniversiteleri, Taban Puanları, Bölümleri, Ücretleri, Fiyatları, Puanları, Denklik
İSTANBUL CAD.NO:21 KAT:2 DAİRE 2 BAKIRKÖY / İSTANBUL
Tel: 0212 570 00 34 ( PBX) Gsm: 0546 570 0034
- Fax: Ukrayna Üniversiteleri - Ukrayna Eğitim - Ukrayna Üniversitesi
E-Mail : info@ayed.com.tr - Web www.ukraynaegitim.org
Malta Dil Okulları